wtorek, 16 kwietniaNews That Matters
Shadow

Kaszanka z grilla – wartościowy zamiennik kiełbasy

Wspólne grillowanie to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Gdy pogoda staje się bardziej sprzyjająca, z biesiadowania na świeżym powietrzu, przy grillu, korzystają setki tysięcy osób w całym kraju. Ostatecznie nie jest to rozrywka szczególnie wymagająca, a wspólne spędzanie czasu przy kiełbasce z grilla może być dla każdego niezwykle relaksującym zajęciem. Co warte podkreślenia, coraz częściej grilluje się nie tylko wspomnianą kiełbasę, ale także inne rodzaje mięs i wyrobów mięsnych oraz warzywa.

Co zamiast kiełbasy?

Oczywiście najczęściej grilluje się właśnie wspomniana kiełbasę, ale atrakcyjnym dla niej zamiennikiem może być klasyczna kaszanka, która najlepiej smakuje właśnie lekko przysmażona. Grillowane mięsa nabierają niezwykłego aromatu, a lekko przypieczona skórka podkreśla ich wyjątkowo atrakcyjny wygląd i smak. W przypadku kaszanki trzeba jedynie uważać na temperaturę grillowania. Zbyt duży ogień i wysoka temperatura mogą sprzyjać szybkiemu pękaniu kaszanki, przez co część jej zawartości, zamiast na talerzu, może wylądować w palenisku. Alternatywą dla kiełbas z grilla mogą być również różne rodzaje mięs, z których najbardziej charakterystycznym i typowym dla tego sposobu przyrządzania jest karkówka. Grilluje się mięso wieprzowe, wołowe, drobiowe, ryby, a nawet baraninę, z której można przyrządzać wyśmienite szaszłyki. Jeśli o szaszłykach mowa, warto pamiętać, że ważną ich częścią są warzywa tj. cebula, papryka czy bakłażan. Na polskim grillu spotyka się je coraz częściej i to nie tylko w zestawieniu z mięsem. Wiele osób grilluje tylko warzywa, które po przypieczeniu stają się doskonałym dodatkiem smacznych sałatek.

Dlaczego warto grillować kaszankę?

Choć kaszanka na zimno ma swoich zwolenników, to jednak zdecydowana większość osób preferuje ten rodzaj przetworu mięsnego podawanego na ciepło. Grillowanie jest znakomitym sposobem na przygotowanie wyśmienitej kaszanki, zwłaszcza jeśli robi się to w umiejętny sposób – chodzi o to, by kaszanka zupełnie nie pękła, a jedynie się przyrumieniła, co nada jej wyjątkowy aromat i smak. W odróżnieniu od klasycznych kiełbas, których bazą jest mięso, kaszanka powstaje z krwi, podrobów zwierzęcych i określonego gatunku kaszy, przez co jest produktem bogatym nie tylko w białko, węglowodany i tłuszcze, ale także w błonnik i mnóstwo korzystnych dla zdrowia witamin i pierwiastków. Ostatecznie podroby zwierzęce są znakomitym źródłem witamin z grupy B, a krew zwierzęca dobrym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, które odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym działaniu ludzkiego układu krwiotwórczego.

Artykuł powstał we współpracy z http://zdziadapradziada.pl/pol_m_Przetwory-miesne_Kaszanka-182.html

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *