Domy jednorodzinne to większa przestrzeń do zagospodarowania. Często do dyspozycji jest nie tylko parter, ale także piętro. Żeby można było się tam bezpiecznie przemieszczać, potrzebne są odpowiednie schody. W wielu przypadkach sprawdzą się schody drewniane zabiegowe. Ich niepowtarzalna konstrukcja jest bezpieczna, dlatego można rozważyć takie rozwiązanie, zarówno wtedy, gdy w domu mieszkają sami dorośli, jak i dzieci. Choć materiałem produkcyjnym często może być w tym przypadku także metal, to jednak najczęściej w trakcie projektowania i wytwarzania brane pod uwagę jest zazwyczaj drewno. Większość producentów stawia na ten szlachetny materiał z dwóch powodów – przede wszystkim ładniej się prezentuje w domowych wnętrzach, po drugie jest to materiał naturalny, o dużej trwałości i solidności.

Do nowoczesnych wnętrz

W czasie szukania idealnych schodów drewnianych zabiegowych dla siebie powinno brać się pod uwagę przede wszystkim dostępny metraż pomieszczenia, gdzie takie schody mają być umieszczone. Z reguły inne typy schodów są nieco bardziej skomplikowane zarówno w zamontowaniu, jak i w organizacji przestrzennej. W tym przypadku, gdy stopnie mogą mieć różną szerokość, są dobrze wyprofilowane, a przez to bezpieczniejsze. Schody drewniane zabiegowe nadają się do nowoczesnych pomieszczeń i nie trzeba o nich decydować w momencie wykańczania domu. Będą one idealne, gdy o schodach decyduje się znacznie później, a nie w czasie budowania domu. Przez to, że w momencie zakrętu montuje się na takiej konstrukcji charakterystyczne stopnie w kształcie trójkątów czy trapezów, przyjmują one ciekawy kształt i wygląd, idealny do nowoczesnych stylów wnętrzarskich.

Co brać pod uwagę w czasie wybierania schodów?

To od materiału użytego do budowania schodów drewnianych zabiegowych zależy, czy będzie można z nich korzystać intensywnie w ciągu dnia i w nocy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje drewno o dobrej trwałości, odporne na działanie nacisku i innych czynników mechanicznych, w tym także czasu. Dobrze przygotowane to takie, w których nie brakuje dobrze wyprofilowanej poręczy. Jest ona niezbędna – pomaga w pokonywaniu poszczególnych stopni i zwiększa poziom bezpieczeństwa na takiej konstrukcji. Schody drewniane zabiegowe często także sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Dotychczas łączone je tylko ze średnimi czy obszernymi wnętrzami. Obecnie dobrze przygotowane są w stanie pasować wszędzie. Warto się nad nimi zastanowić, zwłaszcza wtedy, gdy liczą się niskie koszty ich sprowadzenia do domu.