poniedziałek, 26 lutegoNews That Matters
Shadow

Czy warto mieć w domu schody drewniane zabiegowe?

Domy jednorodzinne to większa przestrzeń do zagospodarowania. Często do dyspozycji jest nie tylko parter, ale także piętro. Żeby można było się tam bezpiecznie przemieszczać, potrzebne są odpowiednie schody. W wielu przypadkach sprawdzą się schody drewniane zabiegowe. Ich niepowtarzalna konstrukcja jest bezpieczna, dlatego można rozważyć takie rozwiązanie, zarówno wtedy, gdy w domu mieszkają sami dorośli, jak i dzieci. Choć materiałem produkcyjnym często może być w tym przypadku także metal, to jednak najczęściej w trakcie projektowania i wytwarzania brane pod uwagę jest zazwyczaj drewno. Większość producentów stawia na ten szlachetny materiał z dwóch powodów – przede wszystkim ładniej się prezentuje w domowych wnętrzach, po drugie jest to materiał naturalny, o dużej trwałości i solidności.

Do nowoczesnych wnętrz

W czasie szukania idealnych schodów drewnianych zabiegowych dla siebie powinno brać się pod uwagę przede wszystkim dostępny metraż pomieszczenia, gdzie takie schody mają być umieszczone. Z reguły inne typy schodów są nieco bardziej skomplikowane zarówno w zamontowaniu, jak i w organizacji przestrzennej. W tym przypadku, gdy stopnie mogą mieć różną szerokość, są dobrze wyprofilowane, a przez to bezpieczniejsze. Schody drewniane zabiegowe nadają się do nowoczesnych pomieszczeń i nie trzeba o nich decydować w momencie wykańczania domu. Będą one idealne, gdy o schodach decyduje się znacznie później, a nie w czasie budowania domu. Przez to, że w momencie zakrętu montuje się na takiej konstrukcji charakterystyczne stopnie w kształcie trójkątów czy trapezów, przyjmują one ciekawy kształt i wygląd, idealny do nowoczesnych stylów wnętrzarskich.

Co brać pod uwagę w czasie wybierania schodów?

To od materiału użytego do budowania schodów drewnianych zabiegowych zależy, czy będzie można z nich korzystać intensywnie w ciągu dnia i w nocy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje drewno o dobrej trwałości, odporne na działanie nacisku i innych czynników mechanicznych, w tym także czasu. Dobrze przygotowane to takie, w których nie brakuje dobrze wyprofilowanej poręczy. Jest ona niezbędna – pomaga w pokonywaniu poszczególnych stopni i zwiększa poziom bezpieczeństwa na takiej konstrukcji. Schody drewniane zabiegowe często także sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Dotychczas łączone je tylko ze średnimi czy obszernymi wnętrzami. Obecnie dobrze przygotowane są w stanie pasować wszędzie. Warto się nad nimi zastanowić, zwłaszcza wtedy, gdy liczą się niskie koszty ich sprowadzenia do domu.

Przeczytaj także