poniedziałek, 22 lipcaNews That Matters
Shadow

Dlaczego warto postawić na sztućce drewniane?

Postęp cywilizacyjny sprawił, że ludzkość odkryła wiele udogodnień dla swojego gatunku. Niestety – wielokrotnie zapomniała przy tym zadbać o środowisko naturalne. Ilość plastiku, jaka zalewa przyrodę, jest przerażająca. M.in. z tego względu coraz więcej osób prywatnych oraz przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie do użytku sztućców drewnianych. To biodegradowalny zamiennik plastikowych łyżeczek i widelców – masowo produkowanych w dobie wszechobecnego jedzenia na wynos oraz fast foodu.

Zamienić plastik na ekologiczne surowce

Na rynku dostępny jest dziś szeroki wybór zastępczych surowców dla plastiku. I coraz więcej świadomych osób to robi. W gruncie rzeczy – od 2021 roku wchodzi w życie istotny zakaz proekologiczny, uchwalony w 2019 roku. Dotyczy on sprzedaży jednorazowych sztućców, naczyń i patyczków higienicznych z tworzywa sztucznego. Podobnie rzecz ma się z rączkami do balonów i styropianowymi kubeczkami. Parlament Europejski uregulował również przepisy dotyczące produkcji oraz przetwórstwa butelek plastikowych. Nadchodzi więc najwyższy czas na opakowania ekologiczne, naczynia z trzciny cukrowej, sztućce drewniane i papierowe słomki! To nie wszystko – producenci wyrobów biodegradowalnych nie próżnują. Można dziś nabyć również m.in. słomki do napojów wyprodukowane z makaronu lub ryżu i talerze z otrąb zbożowych. Papier, liście palmowe czy bambus są także wykorzystywane jako zamiennik plastiku.

Bezpieczeństwo użytkownika i natury

Bardziej świadomi konsumenci samodzielnie decydują się na minimalizowanie zużycia plastiku. Tworzywo sztuczne może wchodzić w reakcje z pożywieniem – zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury. Jedzenie czy napoje pochodzące ze szklanych i innych neutralnych opakowań są zdrowsze i smaczniejsze. Wiele z takich pojemników podnosi estetykę, a nawet szykowność podanego posiłku. Sztućce drewniane oznaczają kontakt jamy z ustnej z naturalnym surowcem. Człowiek nie jest robotem – im mniej przetworzone są przedmioty, z którymi się styka, tym lepiej dla niego. Biodegradowalność sztućców drewnianych przemawia za nimi w nawiązaniu do ochrony środowiska. Plastik zalega na śmietnisku wiele lat. Drewno, papier i inne wyroby kompostowalne rozkładają się nieporównywalnie szybciej. Zmniejsza to ilość odpadów, poprawia jakość powietrza i wzmacnia prawidłowe działanie ekosystemu.

Sztućće drewniane (np. takie jak https://www.biowid.pl/sztucce-drewniane-cat-27) i opakowania na wynos, które nie są wykonane z plastiku, to również sposób na poprawę wizerunku firm gastronomicznych. Coraz więcej klientów zwraca na to uwagę. Im szybciej właściciel restauracji zdecyduje się na ekologiczne wybory, tym lepiej dla niego.

Przeczytaj także