poniedziałek, 22 lipcaNews That Matters
Shadow

Przesłony okienne do zadań specjalnych.

przesłony w oknie

W każdym domu znajdują się pomieszczenia szczególnie narażone na działanie wilgoci. Z pewnością należy tu zaliczyć łazienkę, ubikację oraz kuchnię. Gdy stajemy przed wyborem przesłony okiennej do tych pomieszczeń, sytuacja się komplikuje, ponieważ muszą one być dostosowane do specyficznych warunków. Duża wilgotność powietrza, częste zmiany temperatury, duża podatność na brudzenie się. Jakie zatem przesłony okienne najlepiej się sprawdzą w tych pomieszczeniach? Postaramy się pomóc w wyborze.

Okno na północ czy na południe?

Niezwykle ważną sprawą jest orientacja okna względem kierunków świata. Zupełnie inne warunki będą panowały w pomieszczeniu z oknem wychodzącym na północ lub północny wschód, niż w pomieszczeniach z oknem skierowanym na południe lub południowy-zachód. 

Z pewnością w pierwszym przypadku wilgoć będzie nam dłużej towarzyszyć, okna są wówczas zdecydowanie bardziej narażone na jej działanie. Należy zrezygnować z rolet ze względu na ich budowę. Bez wątpienia wilgoć będzie wsiąkać w materiał, który je tworzy, a w efekcie może powstawać pleśń na jej powierzchni. Duża wilgotność powietrza może również powodować przebarwienia materiału, co z pewnością będzie wpływało nie tylko na estetykę rolet, ale też na ich żywotność. Dlatego w takich pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem będą żaluzje drewniane, bambusowe lub aluminiowe. Żaluzje nie zmieniają swojej formy ani właściwości pod wpływem wilgoci, są bardzo łatwe w obsłudze oraz pielęgnacji, a także z pewnością mają duży walor estetyczny. W przypadku wszelkich zabrudzeń, żaluzje przeciera się suchą lub w razie potrzeby mokrą ściereczką, a codzienna pielęgnacja ogranicza się do ścierania kurzu za pomocą szczotki o bardzo miękkim włosiu.

W przypadku okien zorientowanych na południe lub południowy-zachód, najistotniejsza staje się kwestia ochrony pomieszczenia przed zbytnim nagrzaniem. Większa ilość światła słonecznego oczywiście nie zmienia specyficznych warunków, jakie panują w omawianych pomieszczeniach, ale mogą zdecydowanie złagodzić ich działanie. W tak zlokalizowanych oknach mogą dobrze się sprawdzić rolety wolnowiszące, żaluzje lub plisy. Oczywiście żaluzje będą najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, dzięki swej niewielkiej podatności na działanie wilgoci, ale przy odpowiedniej pielęgnacji możemy też się zdecydować na rolety wolnowiszące czy plisy. Wśród rolet wolnowiszących największą popularnością obecnie cieszą się rolety dzień i noc, które swym wyglądem nawiązują do ponadczasowym żaluzji, z tą różnicą jednak, że wykonane są w całości z materiału zbudowanego z naprzemiennie ułożonych pasów – zaciemniających i transparentnych. Od żaluzji różni je to, że nie tak bardzo zbierają kurz, a przynajmniej jego obecność nie jest aż tak bardzo widoczna.

Weź pod uwagę wielkość okna.

Wielkość okna ma bardzo ważne znaczenie przy wyborze przesłony okiennej. Przesłony okienne na duże powierzchnie szklane, nawet jeśli znajdują się w kuchni, łazience czy ubikacji, muszą być wygodne w obsłudze. Przy takim założeniu, niestety gorzej sprawdzą się w tym pomieszczeniach plisy i problematyczne w użytkowaniu mogą się też okazać żaluzje. Z pewnością na dużych powierzchniach okiennych musi znaleźć się przesłona, którą z łatwością opuścimy lub złożymy. W tym przypadku najbardziej wskazane są verticale, innowacyjne przesłony, naszpikowane nowinkami technicznymi. Ich sterowanie może odbywać się radiowo, a nawet za pośrednictwem smartfona lub tabletu, drogą inteligentnego systemu sterowania.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem mogą być też przesłony zewnętrzne, które jak sama nazwa wskazuje, montuje się po zewnętrznej stronie okna. Szczególnie polecane są rolety zewnętrzne czy refleksole. Te przesłony stanowią dodatkowo najlepszą możliwą ochronę przed nagrzewaniem pomieszczenia oraz negatywnym działaniem promieni UV.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien. Firma Solaro zapewnia fachową pomoc w wyborze odpowiednich produktów, wsparcie techniczne oraz serwis.

Przeczytaj także