wtorek, 28 majaNews That Matters
Shadow

Ręczne artystyczne malowanie jako alternatywa dla białej ściany. Postaw na oryginalność!

Ręczne artystyczne malowanie jako alternatywa dla białej ściany. Postaw na oryginalność!

Białe ściany w biurze czy w domu nie niosą za sobą żadnych walorów estetycznych, a jak pokazują prehistoryczne rysunki na ścianach jaskiń człowiek od zawsze miał pragnienie, aby ozdabiać i dekorować swoje miejsce zamieszkania. Zamiast kupowanych dekoracji, które są najczęściej pozbawione osobowości, warto postawić na sztukę, a konkretnie artystycznie malowane ściany. Mowa tu o ręcznie malowanych obrazach i ozdobach, które tchną ducha do każdego pomieszczenia!

Dawniej wierzono, że dekoracje przynoszą do domu szczęście i powodzenie. Nie może więc dziwić, że pierwsze rysunki ozdobne są datowane na 20 tysięcy lat. O prawdziwym boom na ten rodzaj sztuki można mówić w przypadku czasów starożytnych, kiedy to pałace, wille czy piramidy były urządzane z dbałością o każdy detal. Dziś te motywy są szeroko stosowane przez malarzy, ale w pomieszczeniach malowanie artystyczne ścian może odnosić się nie tylko do ciężkich zdobień, ale i ciekawych ornamentów czy nawet przełożenia fotografii na ścianę za pomocą ręcznego wykonania.

Artystyczne malowanie, czyli co możesz mieć na ścianie

Istnieje kilka różnych rodzajów malowideł ściennych, lecz techniki sprowadzają się tylko do dwóch: tradycyjnej i nowoczesnej. Tutaj skupimy się na tradycyjnej technice, którą jest ręczne tworzenie obrazów. Wyróżnia się między innymi freski (fresco) dekorujące sufity i ściany płaskimi obrazami tworzonymi poprzez nakładanie na mokry tynk farb rozcieńczonych wodą wapienną. Dzięki tej technice artystyczne malowanie obrazów mogło przetrwać wieki, ponieważ kolory dłużej zachowywały swoją jasność, a i forma dekoracji zaliczana jest do formy sztuki.

doug-maloney-767820-unsplash

Innym rodzajem, dość oryginalnym i czasochłonnym, jest sgraffito polegającym na drapaniu obrazu. Pierwsze tego typu malowidła pojawiły się w starożytnej Grecji. Przy tej technice najważniejsza jest prostota, dlatego nie powinno się stosować więcej niż czterech kolorów, a malowanie odbywa się poprzez szeregowe nakładanie warstw kolorowego tynku, który następnie jest drapany do głębokości pożądanego koloru.

Warto wspomnieć również o rodzaju enkaustycznym, który wykorzystuje stopiony wosk z dodatkiem barwników. Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów technika może być stosowana nawet w pokojach dziecięcych. Najczęściej, zamiast pracy bezpośrednio na ścianie, stosuje się tu po prostu gotowy obraz na materiale, który następnie przykleja się do powierzchni ściennej.

Nowoczesne ręcznie malowane ściany

Zwykłe białe ściany są estetyczne, ale przez to nijakie. Można to zmienić ręcznie malowanymi ścianami, co nie odnosi się do nałożenia jednokolorowej farby, ale artystycznego malowania polegającego na zdobieniu czy ręcznym malowaniu obrazów. W tym miejscu wskażemy kilka nowoczesnych rodzajów malowideł.

Najpopularniejsze obecnie są grisaille, czyli rysunki przypominające szkice ołówkiem lub czarno-białe fotografie. Wykonuje je się temperą, którą nakłada się sztywnym pędzelkiem jak ołówkiem, drobne elementy zdobione są atramentem. Takie artystyczne rysunki można spotkać w restauracjach, kinach, ale coraz częściej też w pokojach gościnnych czy sypialniach – są eleganckie, a zarazem realistyczne.

grace-madeline-493248-unsplash

Drugim popularnym rodzajem jest graffiti, czyli przeniesienie sztuki ulicy na ścianę pomieszczenia. Tutaj panuje dowolność kolorów i motywów! Kolejną nowoczesną techniką jest aerograf, dzięki któremu można wykonać realistyczne obrazy i murale, nawet z efektem 3D. Z kolei najprostszym sposobem na artystyczne ozdobienie ściany jest… wzornik. Nie potrzeba do niego żadnych umiejętności, wystarczy szablon przyłożyć do ściany i odpowiednio pomalować pędzlem lub natryskiem.

Artystyczne malowanie ścian to świetna alternatywa dla gotowych dekoracji czy nudnych białych ścian. Ręczne malowidła wpływają na odbiór całego pomieszczenia, a także nastrój wszystkich domowników. Warto, aby obraz współgrał z całą aranżacją, więc zanim wybierzesz ulubiony motyw do przeniesienia na ścianę, upewnij się, że pasuje on stylem i kolorem do całego wnętrza.

Przeczytaj także