sobota, 20 kwietniaNews That Matters
Shadow

Uprawa roślin – sposób na radzenie sobie ze stresem

Nie każdy z nas posiada ogródek lub działkę, na której może uprawiać warzywa, owoce albo hodować kwiaty ozdobne. Jednak w domowych warunkach również można wygospodarować przestrzeń, aby móc uprawiać rośliny przez cały rok. Nowoczesne rozwiązanie pozwalają nawet amatorom uprawiać piękne, zdrowe okazy, nadające wnętrzu świeżości i uroku. Ponadto uprawa roślin w domu może także redukować stres i przyczynić się do stworzenia zdrowszego otoczenia.

Jak zacząć uprawę w domu?

Aby nasz ogródek powstał, powinniśmy zdecydować się, jakie rośliny będziemy uprawiać: warzywa, owoce, ozdobne. W zależności od ich rodzaju, konieczny będzie dobór nawozów, środków pielęgnacyjnych, gleby, a także odpowiednie oświetlenie (np. lampa CFL). Każdy z tych aspektów jest istotny, stąd też powinniśmy poświęcić mu należytą uwagę. 

Warzywa i owoce zazwyczaj uprawiane są na działkach ze względu na specyficzne warunki, jakie potrzebują do prawidłowego rozwoju. Część z nich trudno nam zagwarantować w domowym otoczeniu. Jednak przyprawy czy zioła jadalne z powodzeniem możemy umieścić w doniczce czy na balkonie. Obserwowanie, jak dorastają, zbieranie plonów własnej pracy, nawet jeżeli w domowym zaciszu, lub podziwianie piękna natury wyrastającego pod naszym czujnym okiem – to skutecznie redukuje stres i pozwala zapomnieć przez chwilę o trudnej sytuacji. 

Jakie oświetlenie wybrać?

Spośród powyższych dylematów, jednym z najistotniejszych może się okazać dobór właściwego oświetlenia. Osobom decydującym się na uprawę roślin w domu polecana jest często lampa CFL – można ją kupić m.in. w sklepie https://maxgrowshop.pl/pol_m_Oswietlenie_Zarowki-energooszczedne-CFL-177.html.

Jest energooszczędna, posiada różną intensywność promieniowania, w zależności od potrzeb rośliny oraz etapu jej rozwoju. Możemy dostosować je w zależności od pory roku, jaką chcemy naśladować. Wspieramy w ten sposób rośliny, który w sezonie zimowym preferują słabsze działanie lamp CFL, zaś w czasie, kiedy następuje ich rozkwit, konieczne jest intensywniejsze światło.

Oferta produktów rynkowych

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają nam na prawidłowe i stosunkowo tanie światło dla naszych domowych roślin. W zależności od dostępnego budżetu mamy dostęp do lamp HPS, lamp typu LED Grow oraz opcji jednocześnie taniej, jak i skutecznej: lamp CFL. Dwie wymienione wcześniej posiadają swoje mocne strony i zależności od potrzeb, zwłaszcza, gdy planujemy większą uprawę, już poza domowymi warunkami, powinniśmy je rozważać. Jednak jeżeli zdecydowaliśmy się na odprężenie i redukcję niepokoju związaną z izolacją, trudnymi warunkami w życiu osobistym i zawodowym, czy nadmiernym stresem – warto sięgnąć po najtańsze rozwiązanie oferujące podobną funkcjonalność na mniejszą skalę. Lampy CFL dają nam takie właśnie korzyści.

Nie każdy z nas posiada w sobie ogrodnika albo nie zależy mu na hodowli zielnika, jednak biorąc pod uwagę dostępność materiałów, przydatność produktów i pozytywne efekty włożonej pracy, możemy śmiało powiedzieć, że uprawianie – przy odrobinie chęci, wysiłku i pieniędzy – jest dla każdego.

Przeczytaj także