wtorek, 28 majaNews That Matters
Shadow

Jak przechowywać złotą biżuterię?

Złoto to materiał szlachetny, dlatego wymaga wyjątkowego traktowania. Jest też tworzywem „złośliwym”, bo przykładowo nieprawidłowo przechowywany złoty łańcuszek potrafi zaplątać się w supełki. Pomimo niezwykłej trwałości to metal delikatny i potrzebujący odpowiedniej pielęgnacji. Jak zadbać o to, aby biżuteria ze złota nie straciła blasku oraz swojego piękna?

Złoto to metal, który nie lubi wilgoci, światła oraz… towarzystwa. Bardzo ważne jest, aby ograniczyć kontakt złota z wodą i kosmetykami. Nie przechowujemy go w łazience, a raczej w szczelnie zamkniętych pojemniczkach. Organizując biżuterię musimy przygotować się na to, że każdy element powinien mieć swoje miejsce. Nie łączymy kilku par kolczyków, pierścionków lub łańcuszków z bransoletkami, a już absolutnie nie przechowujemy w jednym woreczku lub przegródce różnych metali. Uporządkowanie biżuterii, szczególnie jeśli mamy jej pokaźną kolekcję to nie tylko zadbanie o jej jakość i blask, ale także szybki sposób na znalezienie określonej ozdoby. Do segregacji możemy wykorzystać małe pudełeczka, woreczki, stojaki lub większe pudełko na biżuterię.

Pudełka i woreczki

Jeśli biżuterii nie mamy dużo i jesteśmy w stanie zapamiętać, gdzie która się znajduje możemy przechowywać ją w oryginalnych pudełkach lub woreczkach, w których została zakupiona. Pozwoli to odseparować poszczególne ozdoby od siebie, ochronić przed dostępem promieni UV oraz wilgoci. Pudełka przechowujemy w szafce, szufladzie lub większym pudełku.

Stojaki i wieszaki

Do rozdzielenia pierścionków czy kolczyków idealnie posłuży nam stojak, np. w kształcie drzewka, ręki lub z haczykami. To duże ułatwienie dla przechowywania poszczególnych rodzajów biżuterii. Pierścionki możemy założyć na palce, łańcuszki, a bransoletki i kolczyki powiesić na haczykach. Dostępne są także specjalne figurki, np. słonik z dziurkami w uszach lub ażurowy listek, w które można włożyć kolczyki.

Pudełko na biżuterię

Przy większej ilości złota przechowywanie w oryginalnych pudełeczkach może być trudna do opanowania, dlatego w takiej sytuacji idealnie sprawdzi się pudełko na biżuterię. Posiada różnej wielkości komory, pokryte mięciutkim materiałem, a dodatkowo często wyposażone jest w lusterko ułatwiające zakładanie oraz kilka poziomów. W takim pojemniku biżuteria będzie efektownie wyeksponowana i wszystkie ozdoby będą miały swoje miejsce.

Organizer do szuflady

Biżuterię możemy też przechowywać w szufladzie lub zwykłym pudełku, ale przyda nam się specjalny organizer. Pozwoli to na oddzielenie od siebie poszczególnych elementów, co zapobiega przebarwieniom i splątaniu złotych ozdób. Jeśli w naszej kolekcji jest dużo kolczyków dobrym rozwiązaniem jest samodzielne stworzenie tablicy korkowej lub materiałowej. Jednak trzeba pamiętać, aby nie stała ona na słońcu.

Nie zapomnij o pielęgnacji

Prawidłowe przechowywanie nie zwalnia nas z regularnej pielęgnacji złota. Cyklicznie warto odświeżyć pudełka na biżuterię, obejrzeć poszczególne ozdoby, wyczyścić je – w przypadku złota dobrze sprawdza się sucha, miękka ściereczka.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *