środa, 17 kwietniaNews That Matters
Shadow

Kreatywne notatki w stylu mangi czyli spotkanie zachodnich narzędzi z japońską tradycją

Manga kojarzy się z japońską „kreskówką”, co jest dla tej formy sztuki krzywdzące, gdyż jej korzenie sięgają kilkaset lat wstecz. Słowo to oznacza w wolnym tłumaczeniu „spontaniczne rysunki” i doskonale oddaje ducha przygotowanych przez wiodącą markę BIC® zestawów do kreatywnych notatek, które zachwycą każdego miłośnika tego stylu.

Jeszcze w XIX w. termin „manga” odnosił się karykatur i rysunków satyrycznych. Kiedy Japonia otworzyła się na Zachód i zaczęli do niej przybywać Europejczycy i Amerykanie, zmieniła się pod wpływem przywiezionych przez nich technicznych nowinek, zwłaszcza w zakresie używanych narzędzi i materiałów plastycznych. Po  II  Wojnie Światowej, kiedy Kraj Kwitnącej Wiśni zetknął się z masową kulturą amerykańską w postaci komiksów i kreskówek, manga przybrała formę dobrze znaną dziś na całym świecie nie tylko fanom gatunku.

Największy wkład w rozwój mangi miał Osamu Tezuka, nazywany jej ojcem. Od najmłodszych lat był zafascynowany kreskówkami Disneya i komiksami Marvela. Za cel życia postawił sobie stworzenie dzieł, które połączą to, co w nich najlepsze, z japońską tradycją i duchem, a na dodatek będą opowiadać o rzeczach najważniejszych, wzruszać i bawić. Jednocześnie położył podwaliny pod charakterystyczny i rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl rysowania: ostra czarna kreska przedstawiała postacie o przesadnie wielkich oczach, wąskich twarzach ze spiczastymi brodami, fantazyjnymi fryzurami i charakterystycznymi szerokimi uśmiechami. Ten styl doskonale oddaje estetyczne upodobania Japończyków: te wszystkie cechy są uważane za atrybuty młodości i określane mianem kawaii – czyli przesłodkich. Mangi czytają w Japonii wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, biznesmeni, gospodynie domowe i seniorzy. Warto wiedzieć, że ze względu na pokaźną objętość (często po kilkaset stron) są drukowane w tonacji czarno-białej (aby obniżyć koszty), tylko okładka (a czasem i kilka pierwszych stron) są kolorowe.

Od lat 90. XX w. mangi są bardzo popularne także w Polsce, zarówno wśród nastolatków, jak i dojrzałych ludzi. Powodzeniem cieszą się grafiki i plakaty w tym stylu, elementy wystroju wnętrz czy garderoby. Dostępnych jest też mnóstwo podręczników i poradników w jęz. polskim i angielskim, instruujących krok po kroku, jak uczyć się rysować w stylu mangi. Pomocne w tym będą również zestawy Manga i Japan od BIC®, zawierające wszelkie niezbędne przybory do tworzenia kreatywnych notatek i rysunków w orientalnym klimacie.

BIC® Intensity Manga, zestaw kreatywny

Zestaw kreatywny BIC® Intensity dla każdego miłośnika mangi i nie tylko, którego nie ogranicza twórcza wyobraźnia. Zawiera 20 niezawodnych pisaków i cienkopisów, a także dekoracyjną taśmę washi z motywem rybek koi, szkicownik oraz karteczki samoprzylepne. W komplecie znajduje się:

  • 12 dwustronnych pisaków 2w1 BIC® Intensity Dual Tip z końcówkami różnej grubości i tuszem na bazie wody. Elastyczny pędzelek i precyzyjna końcówka umożliwiają wiele zastosowań – od szkicowania i wypełniania kolorem większych powierzchni, po kreatywne pisanie i kaligrafię.
  • 8 cienkopisów BIC® Intensity Fine w żywych kolorach, pozwalających uzyskać bardzo precyzyjną linię o grubości zaledwie 0,4 mm. Idealne do kreślenia, pisania i szkicowania.
  • dekoracyjna taśma washi (z papieru ryżowego, do wielokrotnego użytku – nie pozostawia śladów po oderwaniu), szkicownik i karteczki samoprzylepne.

Wszystkie elementy zestawu zamknięto w poręcznym kartonowym pudełku z rączką, umożliwiającym bezpieczne i uporządkowane przechowywanie zawartości. Piękny, praktyczny i inspirujący prezent dla każdego, kto ceni wyszukaną estetykę, najwyższą jakość i ma odwagę tworzyć, tak jak lubi! BIC Polska, cena det. ok. 132 zł.

BIC® Intensity Japan, zestaw kreatywny

Fantastyczny zestaw kreatywny BIC® Intensity dla miłośników motywów japońskich, których nie ogranicza twórcza wyobraźnia. Zawiera wybór niezawodnych 22 artykułów piśmienniczych – cienkopisów i pisaków, a także dodatkowe niespodzianki w postaci dekoracyjnej taśmy washi, notesu i karteczek samoprzylepnych. W komplecie znajduje się:

  • 10 cienkopisów BIC® Intensity Fine w żywych kolorach, pozwalających uzyskać bardzo precyzyjną linię o grubości zaledwie 0,4 mm. Idealne do kreślenia, pisania i szkicowania.
  • 12 dwustronnych pisaków 2w1 BIC® Intensity Dual Tip z końcówkami różnej grubości i tuszem na bazie wody. Elastyczny pędzelek i precyzyjna końcówka umożliwiają wiele zastosowań – od szkicowania i wypełniania kolorem większych powierzchni, po kreatywne pisanie i kaligrafię.
  • dekoracyjna taśma washi, notes i karteczki samoprzylepne.

Wszystkie elementy zestawu zamknięto w poręcznym kartonowym pudełku z rączką, umożliwiającym bezpieczne i uporządkowane przechowywanie zawartości. Świetny pomysł na prezent na przykład dla osób uwielbiających kreatywne pisanie, prowadzących dziennik lub pamiętnik, który pozwoli im urozmaicić wygląd zapisków.BIC Polska, cena det. ok. 143 zł.

***

BIC® światowy lider w kategorii produktów szkolno-biurowych, zapalniczek i maszynek do golenia wnosi prostotę i radość do codziennego życia. Od ponad 75 lat zapewnia wysokiej jakości produkty w przystępnej cenie, które są dostępne dla konsumentów na wyciągnięcie ręki. Na przestrzeni lat BIC® stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek oraz znakiem towarowym zarejestrowanym na całym świecie. Dziś produkty BIC sprzedawane są w ponad 160 krajach świata, a wśród kultowych marek znajdziemy: BIC Kids™, BIC FlexTM, BodyMark by BICTM, Cello®, Djeep, Lucky Stationery, Rocketbook, Soleil®, Tipp-Ex®, Us. TM, Wite-Out® i inne. W 2020 roku sprzedaż netto BIC wyniosła 1627,9 mln euro. Spółka jest notowana na „Euronext Paris”, wchodzi w skład indeksów SBF120 i CAC Mid 60 i jest doceniana za swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i edukację. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź about.bic.com lub śledź nas na LinkedIn, Instagramie, Twitterze, lub YouTube

Przeczytaj także