poniedziałek, 22 lipcaNews That Matters
Shadow

WIESZAK NA BIŻUTERIĘ

1

Biżuteria to element, który wyróżnia nas z tłumu. Trzeba jednak przeznaczyć na nie specjalne miejsce, szczególnie w momencie, gdy mamy jej dużo. Ułatwia to szybki wybór odpowiedniej biżuterii na dany dzień. Okazuje się, że zrobienie samodzielnie wieszaka na biżuterię jest bardzo proste i nie wymaga od nas mozolnej pracy. Być może nawet większość materiałów będziesz miała w domu. Jak więc się do tego zabrać?

Potrzebne rzeczy

 • Ścinki tkaniny lub stare ubrania
 • Kantówka drewniana (może być np. duża i mała na konkretne ramki)
 • Wkręty z haczykami i oczkami
 • Kątownik
 • Klej
 • Pistolet do klejenia
 • Drut
 • Sznurek
 • Ołówek
 • Nożyczki
 • Miarka

To są najpotrzebniejsze rzeczy, by wykonać nasze wieszaki na biżuterię. Myślę, że wiele z tych elementów każda z nas ma w domu. Kantówki drewniane można spokojnie zamienić drewnianą ramą na obrazy, jeśli takową masz na zbyciu.

Jak robimy nasz wieszak?

Na samym początku należy przygotować wszystkie rzeczy i ułożyć tak żebyśmy mieli do nich łatwy dostępnym.

Swoją pracę zaczynamy od pocięcia przygotowanych ubrań oraz innych tkanin. Należy pociąć je na podłużne paski o szerokości około 2-3 cm. Materiał ten będzie na służył do owinięcia na przygotowaną wcześniej odpowiedniej wielkości ramę. Warto więc mniej więcej zastanowić się ile materiału będzie nam potrzebnego, by niepotrzebnie nie przygotować za dużo. W trakcie pracy, jeśli zabraknie nam materiału zawsze można go dociąć. By ułatwić nam owijanie ramki warto przygotowane paski nawinąć na patyk lub ołówek.

Następnym etapem jest wykonanie ram. Do tego jest potrzebna nam kantówka i pistolet do klejenia. Najlepsze wymiary na nasze ramki to 35×35 cm mała i 60×35 cm duża. Kantówki powinnyśmy uciąć w odpowiedniej długości. Końce każdej przycinamy pod kątem 45o. Odcinki, które chcemy połączyć ze sobą sklejamy gorącym  klejem. Pomocny będzie przy sklejaniu kątownik. By mieć pewność, że zachowujemy kat prosty, warto przyłożyć dwa elementy, które chcemy sobą skleić do kątownika.

Teraz jest moment na połączenie krętów z oczkami z ramką. Wkręty te służą do przyczepienia sznurka lub drutu. Wkręcamy je do boków ramki w równych odległościach. Warto jest odmierzyć linijką, by faktycznie były równo. Zasadniczą zaletą takich krętów jest to, że do ich przykręcenia nie są nam potrzebne narzędzia. Wkręty bardzo łatwo wchodzą w drewno.

Czas zacząć część artystyczną czyli oplatanie ram. Pierwszy pasek przygotowanej przez nas tkanin przyklejamy kroplą kleju do ramki. Całą ramkę oplatamy dookoła, pamiętamy jednak o omijaniu oczka i haczyków. Koniec naszego paska przyklejamy do ramki. To samo powtarzamy z każdym nowym paskiem. Na ramce można zestawić ze sobą kilka kolorów i wzorów. Wszystko w tym momencie zależy od naszego gustu i tego co nam się spodoba.

Ostatnim elementem jest przymocowanie sznurka lub drucika. Drucik lub sznurek przywiązujemy do przeciwległych oczek. Po ich  przymocowaniu regulujemy ich naprężenie.   Jest to bardzo ważny moment, ponieważ jeśli naprężenie będzie słabe, bo kolczyki mogą przesuwać się na jedną stronę ramki i będzie to psuło wygląd estetyczny. Jeśli nie są dość mocno naciągnięte, to wystarczy głębiej wkręcić wkręty.

I proszę! Ramka na biżuterię jest już gotowa i można ją zawiesić na ścianie. Kilka prostych kroków. Jej zrobienie nie wymaga dużo czasu, a bez wątpienia może stać się ciekawym elementem w Twoim pokoju.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *