czwartek, 13 czerwcaNews That Matters
Shadow

Jak wybrać ekspres do kawy do domu?

Ekspres do kawy jest urządzeniem, z którym możemy przygotować kawiarniane specjały w naszych domach. Niestety nie każdy ekspres do kawy sprawdzi się w warunkach domowych, więc zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego sprzętu, musimy poznać wszystkie czynniki decydujące o jego domowym przeznaczeniu.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy możemy podzielić na 2 rodzaje — ciśnieniowe oraz przelewowe. Ekspresy przelewowe to urządzenia, które przyrządzają kawę, wykorzystując proces filtracji. Zmielona kawa jest wsypywana do odpowiedniego zbiornika, a następnie zalewana gorącą wodą za pomocą prysznica. Papierowy filtr oddziela kawę od naparu, dzięki czemu otrzymujemy czysty, klarowny napój pozbawiony fusów. Największym atutem ekspresów przelewowych jest fakt, że jednorazowo możemy w nim zaparzyć duży dzbanek kawy dla całej rodziny. Musimy mieć na uwadze jednak to, że ekspresy przelewowe przygotowują jedynie kawę czarną bez dodatku mleka. Nie są dlatego rekomendowane osobom, które ponad wszystko stawiają puszyste cappuccino.

Ekspresy ciśnieniowe do przygotowania kawy muszą wytworzyć właściwe ciśnienie, dzięki czemu woda jest przepuszczana przez zmieloną kawę, a my uzyskujemy bardzo aromatyczny, esencjonalny napar espresso. Ekspresy ciśnieniowe możemy podzielić na kolbowe i automatyczne. Ekspresy kolbowe przeważnie możemy spotkać w kawiarniach oraz lokalach gastronomicznych, ale istnieją też mniejsze, domowe wersje tych ekspresów. Obsługa takiego ekspresu wymaga od nas opanowania pewnych umiejętności oraz poznania wielu elementów oddziałujących na jakość parzonej kawy, ale to dzięki nim możemy stworzyć perfekcyjne espresso. Ekspresy kolbowe przeważnie wymagają zakupu dodatkowego sprzętu w postaci młynka do kawy ziarnistej. Niełatwa obsługa sprawia, że z ekspresów kolbowych najczęściej korzystają doświadczeni użytkownicy.

Ekspres do kawy dedykowany do domu powinien wyróżniać się prostą, intuicyjną obsługą oraz możliwością wykonania rozmaitych specjałów kawowych w bardzo krótkim czasie. Dokładnie takie są automatyczne ekspresy do kawy, które cieszą się największą popularnością na rynku. Niektóre ekspresy automatyczne mogą przygotować kawy czarne i mleczne za dotknięciem wyłącznie jednego przycisku, co zapewnia nam dużą wygodę użytkowania, dlatego też są najlepszą opcją, jeśli chodzi o ekspresy do domu.

Wysokiej jakości kawa

Ekspres do kawy kupujemy po to, aby robił nam kawę taką, jakiej pragniemy, dlatego wybierając ekspres do domu, musimy zwrócić uwagę na to, jakie specjały kawowe proponuje nam konkretne urządzenie. Jeśli pijemy tylko kawy czarne bez dodatku mleka, to nie jest to aż tak istotne, ale jeżeli nie możemy wyobrazić sobie dnia bez kawy z mlekiem, to warto wybrać automatyczny ekspres do kawy, który ma zintegrowany spieniacz mleka. Świetną propozycją mogą być ekspresy automatyczne Jura z funkcją One Touch Cappuccino, która powoduje, że za dotknięciem jednego przycisku przygotujemy aksamitne kawy mleczne typu cappuccino i latte macchiato.

Oczywiste jest to, że kawa z ekspresu musi nam również smakować, a jeśli chodzi o jakość przygotowywanej kawy, to najlepszą zrobimy przy pomocy ekspresu kolbowego. Niektórzy twórcy ekspresów automatycznych w swoich systemach wprowadzają usprawnienia, które mają doprowadzić do tego, że ich kawa będzie jak najbardziej podobna do tej z kolbówki. Szwajcarskie ekspresy Jura wykorzystują system P.E.P. (proces ekstrakcji pulsacyjnej), który naśladuje ruchy profesjonalnego baristy, parząc kawę w szybkich cyklach. Dzięki temu przygotowane espresso jest niemal identyczne jak to z ekspresu kolbowego.

Ekspres idealny do domu

Szczególnie istotnym czynnikiem, który stanowi o tym, czy ekspres sprawdzi się w warunkach domowych, są jego rozmiary oraz pojemność wszystkich zbiorników. Zintegrowany młynek do kawy ziarnistej to niewątpliwa zaleta ekspresów automatycznych, dzięki której możemy zawsze parzyć kawę ze świeżo zmielonych ziaren i możemy zrezygnować z zakupu dodatkowego urządzenia. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, jaką pojemność ma pojemnik na ziarna. W domu robimy nie więcej niż 10 kaw w ciągu dnia, dlatego optymalna pojemność pojemnika powinna wynosić do 250 g. Ograniczenie miejsca dostępnego do przechowywania kawy uchroni nas przed wsypywaniem do pojemnika większej ilości ziaren niż potrzebujemy, przez co zminimalizujemy ryzyko zwietrzenia kawy i na dłużej zachowamy jej świeżość. Zbiorniki o większej pojemności są dedykowane do lokali gastronomicznych, gdzie w ciągu dnia przygotowuje się po kilkadziesiąt kaw.

Kupując urządzenia kuchenne do domu, zależy nam również, aby były one po prostu atrakcyjne i dokładnie tak samo jest w przypadku ekspresów do kawy. Idealny ekspres do kawy do domu powinien charakteryzować się wyglądem, który będzie pasował do naszego wnętrza. Wysokiej jakości materiały, solidna konstrukcja i odpowiednie wzornictwo, to wszystko, co składa się na stylizację naszego ekspresu do kawy do domu. W szerokiej ofercie ekspresów automatycznych Jura znajdziemy urządzenia, które zostały skonstruowane zgodnie ze współczesnymi trendami i będą ozdobą każdej domowej kuchni.

Zakup idealnego ekspresu do kawy do domu wcale nie jest takim prostym zadaniem, tym bardziej że obecnie na rynku możemy znaleźć niezliczoną ilość ekspresów. Zapoznając się z powyższymi uwagami, z łatwością odnajdziesz swój wymarzony ekspres do kawy do domu, który posłuży ci przez długie lata.

Przeczytaj także