poniedziałek, 22 lipcaNews That Matters
Shadow

Bio kosmetyki – nowy trend w pielęgnacji

Kosmetyki naturalne zyskują coraz więcej fanek. Kobiety preferują zdrowy tryb życia oraz uwielbiają kosmetyki nowej generacji, czyli nazywane „bio kosmetykami”. Pojawia się sporo ekofanek i coraz częściej szuka się balsamu albo kremu, który w swojej nazwie posiada określenie „eko” albo „bio”, oznacza to bowiem, iż jest po prostu naturalny.

Niektóre firmy nazywają w ten sposób kosmetyki, które posiadają wyciągi oraz ekstrakty roślinne. Ich pochodzenie jest naturalne i zostaje poddane obróbce chemicznej. I nie jest to równoznaczne z określeniem „składniki naturalne”. Posiadają również duży dodatek substancji syntetycznych.

Czym powinien charakteryzować się preparat ekologiczny?

W skład tego typu preparatów musi wejść minimum 95% roślinnych oraz mineralnych substancji. Pochodzą one z upraw ekologicznych i nie mogą być tam stosowane nawozy sztuczne ani nawet pestycydy. Każdy etap, w którym wytwarza się kosmetyki jest bardzo starannie kontrolowany w taki sposób, żeby nie zaszkodził środowisku. Jeżeli chcemy otrzymać składniki, które są pełnowartościowe, to należy wykorzystać metody tradycyjne – suszenia, mielenie oraz destylacja przy zastosowaniu pary wodnej. Receptura preparatów zawiera dozwolone konserwanty, które są pochodzenia naturalnego, na przykład można wyóżnić tutaj witaminę E. Jeżeli producent stosuje chociażby jeden sztuczny konserwant, to musi to zaznaczyć. Ponad to kosmetyki te nie mogą zawierać ekstraktów z roślin, które były modyfikowane genetycznie, substancji pozyskiwanych z ropy naftowej – silikonów, olejów mineralnych, barwników, parafiny oraz konserwantów syntetycznych, PPG oraz PEG, jak i substancji, które pochodzą z martwych ciał zwierząt. Należy również dodać, iż buteleczki albo opakowania po kremach powinny być zdatne do recyklingu, czyli do ich ponownego przetwarzania.

Logo opakowania.

Naturalne kosmetyki muszą posiadać certyfikat, który jest przyznawany przez organizację ekologiczną. Do tych, które są najbardziej rozpoznawalne należą: Eco – Cert oraz Bio – charte Cosmebio. Jednak najnowsze nazywają się True oraz Cosmos – Standard i przyznawane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych. Uzyskanie takiego poświadczenia nie jest niczym łatwym i wymaga przedstawienia pełnej dokumentacji, która dotyczy produktu. Żaden ze składników nie może mieć styczności z substancjami, które są pochodzenia chemicznego.

Ekologiczne kosmetyki są z całą pewnością bezpieczne oraz skuteczne. Bardzo dobrze zostają tolerowane przez skórę wrażliwą, która może reagować podrażnieniem na preparaty tradycyjne. Dlatego właśnie, jeżeli jesteś alergikiem, to niektóre substancje naturalne mogą uczulić. Przed ich użyciem należy zatem zrobić test – możesz poprosić o próbkę kosmetyku na przykład w aptece.

Kosmetyki ekologiczne posiadają bardzo tłustą konsystencję, zaś ich zapach nie zawsze jest chemicznie perfumowany. Niektóre nuty wód kwiatowych albo kosmetyki, które są na bazie olejków eterycznych na pewno podziałają na Ciebie w sposób pozytywny.

Do codziennie toalety ciała należy używać eko żelu. Kosmetyk taki sprawdzi się po prostu idealnie podczas kąpieli albo pod prysznicem. Z całą pewnością ma działani relaksacyjne i poprawi samopoczucie. Dzięki niemu skóra stanie się elastyczna oraz miękka.

Kosmetyki naturalne są naturalnym rozwiązaniem i stają się coraz bardziej popularne. Należy jednak nauczyć się odróżniać te, które mają certyfikat od tych, które stanowią podróbki. Z pewnością podziałają idealnie na cerę i każda kobieta będzie chciała chętnie do nich wracać.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *