czwartek, 13 czerwcaNews That Matters
Shadow

Ekologiczne prowadzenie biura

Coraz częściej słyszymy o zasadach ekologii, o ich pozytywnym wpływie na środowisko. Nie każdy jednak ekologię bierze sobie do serca- wiele osób trzeba przekonywać i uświadamiać. Jeśli jesteś jednym z wielu sceptyków, zapraszam do lektury dlaczego warto prowadzić swoje biuro w sposób ekologiczny.

Nie wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że ekologicznie znaczy ekonomicznie- co w skrócie oznacza, że wprowadzając ekologiczny styl w przedsiębiorstwie, oszczędzamy masę pieniędzy.

1. Urządzenia

Chodzi o jak jak najefektywniejsze używanie urządzeń jak drukarki czy kopiarki- dzięki czemu oszczędzamy i prąd i papier. Zastanówmy się czy rzeczywiście potrzebujemy ośmiu wersji wydrukowanych tych samych dokumentów i czy wersja elektroniczna nie jest czasem wygodniejsza. Przypominamy, że 1 ton papieru biurowego to 17 ściętych drzew. 17 drzew, które rosły latami!

2. Recykling

Co ma na celu recykling? Głownie jest to ograniczenie zużycia surowców naturalnych a także znaczna redukcja ilości odpadów. Jak? Odpowiednie segregowanie umożliwia wtórne użycie surowców i ich ponowne przetworzenie w procesie produkcyjnym. Warto więc w biurze zamontować odpowiednie pojemniki, które będą segregować osobno papier, plastik oraz szkło i metal.

3. Makulatura

Wiadomo, że w biurze zawsze zalegają niepotrzebne papiery czy kartony, pudła. Warto odkładać taką makulaturę a później oddawać ją jako niepotrzebną na zbiórki charytatywne, czy nie jednokrotnie na jakieś akcje organizowane przez szkoły czy fundację. Jeśli masz wolne pomieszczenie w biurze, nazwij je „makulatura” i odpowiednio zorganizuj by 2-3 razy do roku oddawać ją właśnie w wymienione wyżej miejsca.

4. Tonery

Jedną z najbardziej typowych dla biur rzeczą jest ogromna ilość zużytych tonerów i kartridżów. Wiadomo wszech i wobec jest, że tych zużytych nie możemy wyrzucić do kosza na śmieci. Wykorzystane opakowania możemy zatem odsprzedać firmom, które skupują takie materiały. Warto podkreślić, że większość firm zastrzega sobie możliwość wyboru tylko konkretnych rodzajów tonerów- przed zakupem drukarek sprawdź, które katridże są najbardziej „chodliwe”.

5. Energie

Oszczędzanie energii to ostatnio temat na topie- w końcu czy jest jakaś osoba, której nie zależy na zmniejszeniu rachunków za energię elektryczną? Jak oszczędzać energię? Kupowanie żarówek energooszczędnych, wyłączanie urządzeń elektrycznych po ich użyciu ( w tym ładowarek do telefonów ) no i nie zostawianie sprzętów na funkcji czuwania, która także zużywa prąd. Nie musimy chyba wspominać o dostosowaniu temperatury do pory roku i wyłączaniu świateł w pomieszczeniach- to klasyk!
6. Oświetlenie

Tutaj też możemy zredukować koszta- wystarczą odpowiednie kolory ścian. Ciepły kolor ścian i biały sufit są optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o odbijanie światła. Oczywiście, im więcej okien w biurze, tym mniej światła sztucznego musimy użyć a tym samym mniej prąd zużyć.

7. Rośliny

Rośliny w biurze to nie tylko walor estetyczny, to także dobry sposób na lepsze samopoczucie pracowników, co wiąże się z większą efektywnością ich pracy. Dodatkowo, roślinki usuwają szkodliwe substancje z powietrze, co poprawia warunki pracy w biurze. Trochę zieleni jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

8. Hałas

Głównym źródłem hałasu w biurze są wszelakie urządzenia jak komputery czy klimatyzacja. Do tego dodając dodatkowe źródła jak dźwięki z sąsiadujących pomieszczeń, windy czy ruch uliczny mamy ciągły, niezakłócony hałas, który źle wpływa na naszych pracowników. W celu ochrony przed dźwiękiem warto zakłócić, któryś z dźwięków na przykład zasłonami czy kotarami.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *