wtorek, 28 majaNews That Matters
Shadow

Freeganizm – oryginalny sposób na życie

Freeganizm stanowi styl życia, za którego podstawę uznaje się sprzeciw wobec marnowania żywności. Nazwa pochodzi od słów „free”, czyli wolny albo darmowy oraz „weganizm”. Oznacza tyle, iż freeganie są ludźmi, którzy żywią się tym, co sami znajdą.

Badania jak i przeprowadzone statystyki jasno ukazują, iż w dzisiejszym świecie zostaje zmarnowana ogromna ilość jedzenia. Wyrzuca się je na śmietnik, pomimo tego, iż nadają się do spożycia. Restauracje, sprzedawcy czy nawet supermarkety oraz zwykli ludzie we własnych domach – pozbywają się wszystkiego tego, co używa się za zbędne czy nieświeże. Z tego właśnie powodu coraz większa ilość osób postanawia dołączyć do ruchu freegańskiego. Zagościł on w połowie lat 90 – tych w Stanach Zjednoczonych, lecz później szybko rozprzestrzenił się również w Europie.

Freeganie wybierają swój styl życia taki z bardzo sporej liczby powodów. Strasznie istotny jest podtekst polityczny. Stanowi on sprzeciw wobec kapitalizmowi. Głównym celem jest to, żeby ograniczyć udział w konwencjonalnej ekonomii. Człowiek, który je to, co znajdzie, nie musi iść na zakupy. Poprzez to nie wspiera kapitalistów, którzy wyzyskują zwykłych ludzi. Podstawę takiej ideologii stanowi również wolność, hojność, współpraca oraz dzielenie się. Z kolei bunt zostaje wywołany przez materializm, zachłanność czy konsumpcjonizm. Marnowanie żywności stanowi również spory problem ekologiczny. Zbytnia eksploatacja ziemi, głód na świecie albo powiększająca się góra śmieci – są sporym zmartwieniem wszystkich freeganów. Uznają oni szacunek do żywności oraz samej przyrody. Duża część ludzi wybrała taki styl życia, ponieważ panuje obecnie moda na ekologię, ale większość wierzy w ideologię ruchu.

Jak zdobyć żywność?

Freeganie szukają jedzenia zaczynając od bazarów. Sprzedawcy często oddają produkty, które nie zostały sprzedane albo w jakimś stopniu uszkodzone bądź nieatrakcyjne ale klientów. Ponad to można również prosić o pomoc właścicieli niewielkich sklepów, żeby oddali jedzenie, które nie nadaje się do sprzedaży. Restauracje są również punktem, gdzie bez problemu można prosić właściciela o resztki pożywienia albo dokończyć posiłkie klientów restauracji lub wyjąć z śmietników na odpadki produkty, które są jeszcze zdatne do jedzenia.

Spore ilości jedzenia freeganie mogą znaleźć w śmietnikach, które znajdują się przy dużych supermarketach. Grzebanie w nich wcale nie musi oznaczać żywienia się odpadkami, często w tych miejscach można znaleźć ciekawe przysmaki, takie chociażby wędzony łosoś.

Minimalizowanie konsumpcji oraz oszczędny tryb życia jest znakiem rozpoznawalnym freeganów. Marnowanie żywności jesy jedną z największych zbrodni, które popełnia się w wieku XXI. Z tego właśnie powodu często pojawiają się apele o rozważne kupowanie, jak i spożywanie jedzenia.

Sporo osób od bycia kontenerowcem odstrasza to, że nie jest to zbyt higieniczną sprawą. Coś, co nadaje się do spożycia, może leżeć niedaleko czegoś brudnego, nieświeżego i starego. Nie wspominając już nawet o robactwie czy chociażby szczurach, gdyż śmietniki są dla nich wymarzonym miejscem.

Dyskusji podlega także kwestia prawna. Nie ma przepisów, które regulują kwestię buszowania po konterenach, to jednak policja ma prawo zatrzymać takie osoby oraz oskarżyć je o zaśmiecanie albo wtargnięcie na prywatny teren.

Pamiętaj, iż nie od razu musisz stać się typowym „odpadożercą. Czasem wystarczy, jeśli zaczniesz robić zakupy w sposób racjonalny oraz wykorzystywać produkty, którym dość szybko kończy się termin ważności.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *