piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

Jak dbać o rośliny balkonowe zimą?

Większość gatunków, które hoduje się na balkonie, zimą powinna być przeniesiona do pomieszczeń o ok. 5–10-stopniowej temperaturze. Istnieją jednak odmiany potrafiące przezimować nawet w bardzo trudnych warunkach. Zobacz, jakie rośliny mogą zdobić Twój balkon także zimą i jak je odpowiednio pielęgnować.

Na początek warto dowiedzieć się, jakie gatunki mogą w ogóle zostać na balkonie, kiedy na dworze panują ujemne temperatury. Do wiosny przetrwają tylko odmiany odporne na mróz i silny wiatr.

  • Drzewa i krzewy

Do przetrzymywania na balkonie najlepiej wybrać iglaki i gatunki o zimozielonych liściach. W przypadku drzewek iglastych warto zdecydować się na sosnę lub świerk – te rośliny wytrzymują temperatury nawet do -20º C. Dobrze jest przyjrzeć się zwłaszcza odmianom typu karłowatego.

Sprawdź także: Podłoże do iglaków.

  • Pnącza

Te rośliny dobrze nadają się do uprawy na balkonie – ściankę w otwartej części mieszkania mogą ozdabiać pędy wieloletnich pnączy, takich jak bluszcz, powojnik i winobluszcz. Przy dużych mrozach należy je jednak zabezpieczyć. Doniczki można okryć styropianem, a ziemię – przykryć gałązkami iglaków.

  • Byliny

Większość tego typu roślin potrafi przezimować w pojemnikach. Część z nich, np. floksy szydlaste, skalnice, jeżówki purpurowe czy bergenie, mają zimozielone liście, tzn. nie zrzucają ich wraz z nadejściem jesieni.

  • Rośliny sezonowe

W skrzynkach balkonowych mogą pozostać rośliny, które jesienią zamierają, ale mimo to pozostają dekoracyjne, jak np. wrzosiec delikatny, kocanki i mrozy.

Podlewanie roślin balkonowych zimą – czy to ważne?

Warto pamiętać, że nasłonecznione balkony łatwo się nagrzewają. Powoduje to zwiększenie parowania wody, przez co roślina staje się bardziej niż zwykle podatna na wysychanie. Jeśli Twój balkon mieści się od południowej strony, powinieneś zwrócić uwagę na częste podlewanie. Ogrodnicy podkreślają, że susza jest większym zagrożeniem od mrozu.

Najgroźniejszym okresem dla roślin balkonowych okazuje się przedwiośnie – kiedy zaczyna się robić ciepło w górnych partiach rośliny, a korzenie pozostają zamarznięte. Z tego względu należy obficie podlewać drzewka lub krzewy, aby lód stopniał i korzenie zdołały pobrać wodę.

Sprawdź także: Jak chronić rośliny zimą, mrozem czy wiatrem?

Pojemnik – jaki wybrać dla roślin zimujących na balkonie?

Donica, w której będzie rozwijać się wybrana odmiana, musi być dostosowana wielkością do siły wzrostu rośliny. Pojedyncze drzewka i krzewy można umieścić w pojemnikach mrozoodpornych, a okazy przeznaczone do ułożenia kompozycji będą się dobrze czuły w dużych skrzyniach wyłożonych uprzednio folią.

Co ważne, wszystkie donice powinny mieć otwory odpływowe i odpowiedni drenaż na dnie. Warto pamiętać także o właściwym podłożu oraz nawozie. Jeśli wybrałeś iglaki, możesz zdecydować się na nawóz przeznaczony specjalnie do tego typu odmian albo… nawóz uniwersalny, odpowiedni do wszystkich typów roślin.

Jasno – ciemno, czyli dozowanie dostępu do światła

Istotnym elementem wpływającym na rozwój roślin doniczkowych jest dostęp do promieni słonecznych. Rośliny światłolubne należy ustawiać w miejscach nasłonecznionych – jeśli istnieje taka możliwość, warto zmieniać położenie donic wraz z przesuwaniem się słońca.

Rośliny zimozielone, np. cis, należy trzymać w półcieniu, ponieważ mocne promienie słoneczne szkodzą tym odmianom. Jeżeli chcesz ograniczyć roślinom dostęp do światła, możesz spróbować cieniować balkon, np. agrowłókniną białą, inaczej zwaną zimową. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz stopień nasłonecznienia, ale także ochronisz swoją hodowlę przed silnym wiatrem.

Więcej informacji o tym, jak pielęgnować rośliny w ogrodzie i na balkonie, znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *