wtorek, 16 kwietniaNews That Matters
Shadow

Kuchnia organiczna – co z czym się je?

W wielu sklepach robiąc zakupy możemy się natknąć na żywność pochodzenia organicznego, a odwiedzając swoje ulubione sieciówki nie raz można znaleźć t-shirt wykonany z bawełny organicznej! Nie mówimy już o drogeriach, gdzie organiczne kosmetyki mają ogromną reprezentację wystawiona na półkach.

Nie jeden z nas miał styczność bądź przynajmniej słyszał raz czy dwa o żywności organicznej, ale czy jesteśmy w stanie powiedzieć co dokładnie składa się na to by produkt był organiczny? Czym jest eko żywność? Czy rzeczywiście jest znacznie zdrowsza dla nas? Czy jesteśmy w stanie najeść się ekologiczną żywnością? Jak to jest z jej produkcją? Co składa się na to, że ekologiczna żywność jest tak droga?

Naturalnie!

Moda na żywność ekologiczną jest szeroka na cały świat- jej popularność szczególnie wzrosła w ciągu ostatnich lat, a to możemy zawdzięczać między innymi social media i rozprzestrzenianiu się wiadomości za ich pośrednictwem. W skrócie, zdrowy styl życia jest bardzo „in”! Samo określenie „organiczny” mówi o produkcie, a dokładnie o sposobie jego uprawy i hodowania czy przetwarzanie. By uzyskać określenie organicznego, muszą być spełnione określone wymogi jeśli chodzi o otrzymywanie produktu. Jeśli chodzi o rośliny, powinny one rosnąć w bezpiecznej, niczym nieskażonej glebie, zakazana jest jakakolwiek ich modyfikacja oraz same rośliny muszą rosnąć w miejscu, gdzie oddzielone są od pozostałych plonów. Zakazane jest używanie przez rolników syntetycznych pestycydów, szkodliwych dla zdrowia człowieka nawozów i szeroko pojętej chemii. Jeśli mówimy o zwierzętach, tutaj jest więcej nakazów. Przede wszystkim, muszę one mieć możliwość przebywania poza obiektem i być karmione paszą ekologiczną. Ich żywienie musi być wolne od antybiotyków, hormonów wzrostu czy czegokolwiek co jest produktem ubocznym pochodzenia zwierzęcego. Zwierzęta takie mogą być szczepione przeciwko chorobom.

Wybory

Jak to jest z wartościami odżywczymi takich produktów? Nie ma jednoznacznych wyników, żadnych poważniejszych badań. Są takie, które mogą delikatnie sugerować, że warzywa i owoce uprawiane w ekologiczny sposób mają więcej witaminy C, potrzebnych naszemu zdrowiu suplementów i przeciwutleniaczy niż te, które uprawiane są w tradycyjny sposób.

Dlaczego wybierać taką żywność?

Jest zdrowsza! W końcu nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych substancji konserwujących, sztucznych barwinków czy wzmacniaczy smaków. Produkt organiczny może pochodzić tylko i wyłącznie z hodowli organicznych, dzięki temu masz pewność, że nie pakujesz w siebie niepotrzebnej chemii. To właśnie taki sposób produkcji sprawia, że ekologiczne jedzenie ma większą wartość, bo całość nie została naruszona przez chemiczne substytuty. Lepsza jakość objawia się tym, że nasz organizm lepiej przyswaja suplementy i właściwości odżywcze.

Dlaczego tak drogo?

Żywność tradycyjna produkowana jest na zasadzie masowej- jak najwięcej w jak najszybszym czasie. Żywność ekologiczna to czysta natura, wszystko rośnie w swoim naturalnym tempie- co oznacza, że rolnik poświecą temu więcej czasu. Jest to też dla hodowcy więcej zachodu, w końcu musi przestrzegać norm, sprawdzać każdą paszę, którą chce podać zwierzętom bądź testować glebę pod kątem zanieczyszczeń. Płacimy za jakość naszego jedzenia i za przyszłość dla natury, która jest wolna od zanieczyszczeń i chemicznych substytutów.

Gdzie kupować produkty?

Coraz więcej marketów proponuje nam działy z żywnością ekologiczną ale najlepiej korzystać z miejsc jak lokalne sklepiki ze zdrową żywnością, gdzie sprzedawcy są pełni pasji wobec zdrowego stylu życia. Wtedy masz pewność, że znajdziesz produkty pochodzące rzeczywiście z miejsc organicznych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *