środa, 24 lipcaNews That Matters
Shadow

Upcycling – drugie życie starych rzeczy

Upcycling stanowi bardzo kreatywny proces, który służy do przetwarzania odpadów. Zmniejsza on ilość produkowanych odpadów, jak i produkcję pierwotną surowców. Z tego też powodu jest przyjazny dla środowiska.

Ponad to upcycling jest procesem, w którym finalny produkty jest droższy od surowca, z które został utworzony. Przeciwieństwo tego zjawiska jest tak zwany dowcycling, który oznacza, iż produkt tworzony jest tańszy, niż jego pierwotny surowiec.

Upcycling z całą pewnością wpłynie na to, że podaruje produktom drugie życie. Niejednokrotnie jest tak, iż ludzie przyzwyczajają się do swoich rzeczy. Posiadają je od dłuższego czasu i mimo, że dbają o nie, to nie da się ich zachować w prawidłowym stanie przez cały czas. Zjawisko to tak naprawdę może przybierać różnorodne formy. Tutaj wiele zależy od naszej kreatywności i od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt. Najbardziej popularne w dzisiejszych czasach są meble upcyclingowe, które wykonuje się z euro palet, jak i produkty z banerów reklamowych.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż nawet 95 procent ubrań, które trafia na wysypisko z tego powodu, iż są już niemodne albo się nam znudziły, można nadal ponownie wykorzystać. Spora część włókien, z których zostały wyprodukowane, można wykorzystać do produkcji nowych ubrań oraz tekstyliów domowych. Jest to niewątpliwie spora korzyść dla środowiska naturalnego. Dzięki temu, iż model recyklingowy stał się zaawansowany, to nie trzeba zwiększać upraw bawełny, gdyż chłoną spore ilości wody, syntetycznych środków ochrony, jak i nawozów sztucznych. Metody odzyskiwania są nieustannie ulepszane, tekstylia wytworzone z wykorzystaniem włókien z recyklingu potrafią zachować niesamowitą jakość. Dzięki temu zjawisku dają nowe życie naszym ubraniom albo innym przedmiotom. Tym samym robimy porządek nie tylko wokół siebie, lecz także dbamy o środowisko. Zjawisko to jest pomocne i stanowi świetną sprawę. Przyczyniamy się do tego, że rośnie nasze zadowolenie, ponieważ nasze ulubione rzeczy zostaję odnowione, a z drugiej strony zdajemy sobie też sprawę z tego, iż rośnie nasze wsparcie co do dbania o planetę.

Zużycie butelki, gazety czy folii, dla większości ludzi stanowi po prostu śmieci. Dla pozostałych – świetny materiał, aby tworzyć eko – gadżety, jak i meble. Jak już wcześniej wspominaliśmy, recycle stanowią nowy trend w projektowaniu. Wśród designerów z Polski trend ten staje się coraz bardziej popularny. Należy zwrócić uwagę na to, że to co dla niektórych ludzi jest śmieciem, dla innych może mieć sporą wartość.

Ekologiczny design jest trendem, który przez wiele ostatnich lat zaczyna królować wśród projektantów. Materiały, które są używane z pochodzenia z recyclingu, przestaje dziwić. Poliesterowe włókna, tworzywa powstałe po przetworzeniu butelek PET czy też kartony utworzone z gazet stają się coraz bardziej pożądanymi materiałami przez projektantów, jak i klientów.
Zarówno recycling jak i upcycling są dwoma trendami w eko – designe, które są w miarę nowe. Oznaczają one zasadę, która opiera się na tak zwanej 3 – R, czyli „reduce, reuse, recycle” – czyli zmniejszaj, używaj ponownie oraz przetwarzaj.

Moda ta rozwija się coraz prężniej i powstają kursy eko – rękodzieła, jak i recycling designu. Dla większości sposób ten znaczy tyle, co przetwarzanie śmieci i staje się stylem życia, jak i źródłem utrzymania. Dzięki tego typu akcjom spora część ludzi może zobaczyć, iż design jest zarezerwowany nie tylko dla osób bogatych, ale że każdy z nas może stać się projektantem. Świetna zabawa, a zarazem nauka czegoś nowego i pozytywnie wpływającego na planetę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *