wtorek, 28 majaNews That Matters
Shadow

Wanna a może prysznic – zalety i wady obu rozwiązań

Wanna i prysznic to rozwiązania sanitarne, które zna każdy z nas. Często dzielimy się na zwolenników jednego albo drugiego, jednak są też osoby, które uwielbiają obie możliwości. Decyzja o tym czy w łazience zamontujemy wannę czy kabinę prysznicową zaważy na losach całej naszej łazienki – jako główny element, to do niego będziemy dopasowywać cały wystrój. Jednak na co powinniśmy się zdecydować?

Wady i zalety wanny w łazience

Nie ma chyba nic lepszego po ciężkim dniu w pracy niż gorąca kąpiel z ulubioną książką – to właśnie aspekt relaksacyjny jest najczęściej wspominanym atutem wanny, ma ona jednak również inne zalety. Sprawdzi się idealnie chociażby w przypadku, w którym w mieszkaniu są małe dzieci, opieka i zachowanie ich higieny stanie się dużo prostsze, jeżeli będziemy mieli możliwość skorzystania z wanny. Nie zapominajmy także o  romantycznych wieczorach z ukochaną czy ukochanym, spędzonych w pienistej kąpieli z lampką wina i pysznymi przekąskami – kabina prysznicowa nie zapewni wam takich luksusów.

Wanna ma niestety jedną znaczącą wadę, która skutecznie potrafi przyćmić zalety związane z wygodą i relaksem. Jest bowiem zwyczajnie niefunkcjonalna. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wstajemy do pracy i już jesteśmy spóźnieni – nie znajdziemy wówczas czasu nawet na napełnienie wanny wodą, a skoro o jej napełnianiu mowa, na pojedynczą kąpiel zużyjemy kilkakrotnie więcej cennego H2O, niż podczas szybkiego prysznica, a to przyniesie wymiernie wyższe rachunki.

Więcej porad na temat łazienek i ich aranżacji znajdziesz na: http://defra.pl/blog/.

A co z kabiną prysznicową?

To idealne rozwiązanie dla osób pragmatycznych, dla których kąpiel ma być jedynie szybką czynnością poprzedzającą wyjście z domu. Prysznic zużywa zdecydowanie mniej wody i czasu, dzięki czemu możemy z niego korzystać praktycznie w każdej chwili.

Decydując się jednak na kabinę prysznicową, będziemy musieli zrezygnować z przyjemnych chwil relaksu i romantycznych kąpieli we dwoje. Trzeba też pamiętać, że jest on bardzo niepraktyczny jeżeli w domu są małe dzieci. Wykąpanie niemowlaka pod prysznicem nie jest trudne, a praktycznie niewykonalne.

A może połączenie obu rozwiązań?

Jak nie trudno się domyśleć mamy taką możliwość – oczywiście najłatwiej będzie jeżeli dysponujemy dużą przestrzenia lub dwoma łazienkami. Jednak nawet osoby, które mają niewielkie łazienki, mogą korzystać zarówno z przyjemności jaką daje wanna, jak i całej funkcjonalności kabiny prysznicowej. Wystarczy bowiem do kurka dodać baterię prysznicową i problem znika – jednak nie do końca. Niezbędne będzie bowiem zamontowanie dodatkowej osłony, dzięki której nie będziemy musieli zmywać kilku litrów wody z podłogi łazienki po każdym szybkim prysznicu. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami – popularne silikonowe zasłony nie tylko są niefunkcjonalne, ale co ważniejsze – już dawno wyszły z mody, skutecznie psują bowiem wystrój całej łazienki.

Oczywiście to czy zdecydujemy się na wannę czy prysznic jest decyzją bardzo indywidualną i nie można jednoznacznie wskazać, które z rozwiązań sprawdzi się najlepiej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to decyzja, z którą będziemy musieli żyć przez kilka lat, dlatego bardzo ważne jest  by była dobrze przemyślana.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *