sobota, 20 kwietniaNews That Matters
Shadow

Wybieramy drzwi wewnętrzne, czyli jak znaleźć idealne drzwi do każdego pomieszczenia w domu

Drewniane lub z płyt drewnopochodnych, z przeszkleniami lub całkowicie zasłonięte – szeroki wybór różnych rodzajów drzwi sprawia, że niekiedy trudno zdecydować się na ten jeden, idealny model. Jak wśród tylu dostępnych ofert znaleźć tę najlepszą? Przekonaj się, że wybieranie drzwi wewnętrznych nie musi być bardzo skomplikowane. Wystarczy poznać najważniejsze różnice między rodzajami drzwi i zastanowić się, które z nich najlepiej pasują do Twojego domu.

W sklepach i marketach budowlanych największą popularnością niezmiennie cieszą się drzwi rozwierane (lewe lub prawe). Zanim podejmiesz decyzję i kupisz konkretny model, zastanów się nad jego zastosowaniem. Przede wszystkim ustal, do jakiego pomieszczenia mają prowadzić drzwi. Dzięki temu będziesz wiedział, w jakiej stylistyce powinny być utrzymane skrzydła i czy są w nich potrzebne przeszklenia. Gotowe? Zobacz, co musisz zrobić następnie, krok po kroku.

Po pierwsze: Pomyśl, ile par drzwi potrzebujesz

To bardzo istotna czynność, którą należy wykonać na samym początku. Od niej zależy wysokość ostatecznego budżetu, który będziesz mógł przeznaczyć na cały zakup. Jeśli do swojego domu potrzebujesz tylko dwóch lub trzech par skrzydeł, możesz wybierać wśród droższych modeli. Jeśli jednak w planach masz wstawienie nawet ośmiorga czy dziesięciorga drzwi, warto szukać takich, które, choć nieco tańsze, nadal prezentują się bardzo elegancko.

Po drugie: Wybierz materiał drzwi wewnętrznych

Wiesz już, ile par drzwi potrzebujesz i jakim budżetem dysponujesz. Możesz więc przejść do kolejnego etapu, czyli wyboru materiału, z którego będą wykonane drzwi wewnętrze. Zobacz, do jakich aranżacji pasują wybrane modele.

  • Drzwi wewnętrzne z drewna – litego lub sklejanego z kilku warstw – są bardzo eleganckie i pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, retro lub rustykalnym.
  • Drzwi wewnętrze z płyt drewnopochodnych – najczęściej płyt MDF lub HDF – mogą występować w dziesiątkach wzorów i kolorów, dlatego pasują do każdego pomieszczenia.
  • Drzwi wewnętrzne szklane – z hartowanego lub klejonego szkła przezroczystego bądź mlecznego – pasują do nowoczesnych aranżacji, a także sprawdzą się jako wejście do domowego gabinetu lub kuchni.

Zobacz różne rodzaje drzwi na stronie Dobre Dla Domu >>

W przypadku płyt drewnopochodnych warto zwrócić uwagę na rodzaj ich wypełnienia. Najczęściej jest to:

  • plaster miodu, czyli wypełnienie tekturowe o porowatej strukturze, dzięki czemu drzwi są lekkie, ale nie wygłuszają zbyt dobrze;
  • płyta wiórowo-otworowa, czyli wypełnienie z drewnopochodnej płyty o równych otworach, dzięki czemu drzwi wygłuszają dźwięki, ale są znacznie cięższe.

Niektóre modele drzwi posiadają przeszklenia. Szklane wstawki mogą zajmować nawet połowę drzwi lub jedynie ich niewielką część. Bez względu na to, jak duża będzie tafla szkła w skrzydle, nie musisz się martwić o swoją prywatność. Wystarczy, że zamiast klasycznego, przezroczystego szkła zamówisz szkło mleczne, przez które nie można zobaczyć, co jest po drugiej stronie.

Po trzecie: Wybierz kolor i klamki

Liczba drzwi wybrana, rodzaj – też. Czas na podjęcie kolejnej decyzji, czyli koloru skrzydeł. Jak znaleźć najlepszy odcień drzwi pasujący do wnętrza? Możesz wybrać kolor dopasowany do:

  • głównej kolorystyki pomieszczenia – dzięki czemu drzwi wtopią się w otoczenie;
  • elementów zdobiących pokój, np. listew przypodłogowych – dzięki czemu skrzydła będą bardziej widoczne, a jednocześnie wkomponują się w całą aranżację

Odważnym, ale często udanym posunięciem, jest wybranie koloru drzwi zupełnie odmiennego od palety barw dominującej w pokoju, co sprawi, że od razu zwrócą one uwagę.

Jak łatwo zauważyć, wybór koloru drzwi zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcesz uzyskać w domu, a także czy nie boisz się eksperymentować.

Na sam koniec czas na zakup klamek. Szeroki wybór różnych modeli znajdziesz w akcesoriach do drzwi Dobre Dla Domu. W tym wypadku znalezienie odpowiedniego fasonu również jest proste. Podobają Ci się złote, okrągłe zdobienia? W takim razie zadbaj, żeby nowe skrzydła miały właśnie takie klamki. Zwróć uwagę, że to rozwiązanie pasuje do klasycznych aranżacji, ale może stać się również kontrastującym akcentem w nowoczesnym, pełnym bieli wystroju.

Wybrałeś swoje idealne drzwi? Na stronie www.ddd.com.pl znajdziesz także inne teksty, które pomogą Ci wyremontować stare mieszkanie lub zbudować dom. W poradniku dowiesz się natomiast, jak krok po kroku wstawić drzwi czy ułożyć podłogę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *