poniedziałek, 22 lipcaNews That Matters
Shadow

Wzrost czy waga – czym kierować się przy wyborze fotelika samochodowego?

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego fotelika. Jednak wbrew pozorom nie jest to łatwe, wszak nie tylko wybór jest ogromny, ale jednocześnie rodzice nie wiedzą do końca, czym kierować się przy wyborze. Ponadto ostatnio popularne stały się foteliki samochodowe 9-36 kg, które są są uniwersalne i nie wymagają ciągłej zmiany na nowsze modele. Zatem podjęcie decyzji nastręcza wielu problemów, stąd nasz krótki poradnik.

Waga czy wzrost – czyli, co warto wiedzieć kupując fotelik?

Jeszcze do niedawno obowiązywały przepisy, że do 12 roku życia każde dziecko powinno jeździć w foteliku. Aktualnie przepisy jasno mówią, że kluczowe znaczenie ma tylko i wyłącznie wzrost. Zatem przewożenie dziecka w foteliku samochodowym jest konieczne od urodzenia aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu i tutaj nie ma jakiegokolwiek znaczenie jego waga, czy też wiek. Dylemat rodziców pojawia się wtedy, gdy dziecko waży więcej niż maksymalna waga podawana przez producenta fotelika, czyli 36 kg, a jednocześnie nie osiągnęło jeszcze 150 cm wzrostu. Otóż tutaj trzeba wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa dziecko nie musi już jeździć w foteliku, ale może podróżować tylko i wyłącznie na tylnym siedzeniu. Kolejny przepis, jaki należy znać, to ten dotyczący fotelików, jeżeli przewozimy samochodem troje dzieci i trzy foteliki się nam nie mieszczą. Wtedy możemy przewozić dziecko, które ma powyżej 3 lat na tylnym siedzeniu i fotelik nie jest konieczny.

Jak dobrać fotelik? Krótko i na temat

Na rynku jest naprawdę wiele różnych fotelików samochodowych, zatem wybór jest trudny. Jak wiadomo najlepiej przewozić dziecko tłem do kierunku jazdy i jest to najbezpieczniejsze aż do osiągnięcia 15 miesiąca życia, choć można tak przewozić dziecko nawet do 4 roku życia. Zatem pierwszy fotelik powinien mieć taką możliwość, czyli w oznaczeniu szukamy słowa RWF. Pierwszy fotelik z grupy 0 przeznaczony jest dla dziecka do osiągnięcia przez nie 10 kg, co jak wiadomo następuje dosyć szybko. Dlatego producenci w trosce o budżet rodziców proponują kategorię 0-18 kg. Ten model może posłużyć nawet do 4 roku życia. Kolejny fotelik jest z grupy 9-18 kg. Dostępne są równie foteliki samochodowe 9-36 kg, które dedykowane są dzieciom od 1 roku życia, zatem są drugim i jednocześnie ostatnim fotelikiem.

Bezpieczny fotelik, czyli jaki?

Skupmy się raczej na bezpieczeństwie, wszak nie do końca ma znaczenie, czy kupisz fotelik samochodowy 9-36 kg, czy będziesz zmieniać począwszy od grupy 0, 1, 1/2 czy 2/3. Ważne, aby sprawdzić jakie posiada zabezpieczenia, których celem jest ochrona dziecka w razie wypadku. Zatem zawsze należy sprawdzić, jakie wyniki uzyskał dany model w crash testach, a ponadto jak oceniana jest jego stabilność mocowania i jednocześnie odpowiedni montaż. Ponadto ważne są dodatkowe formy ochrony np. systemy ochrony bocznej. Producenci stosują tu różne rozwiązania, czy też dodatkowe zabezpieczenia w zagłówkach.

Nowy czy używany? – Oto jest pytanie

Wielu rodziców nie do końca zdając sobie sprawę z ryzyka odkupuje fotelik od znajomych, kierując się zasadą, że dziecko i tak niego wyrośnie. W takim przypadku zdecydowanie bardziej polecamy Wam foteliki samochodowe 9-36 kg Sklep-Smile.pl. Otóż nigdy, ale to przenigdy nie kupujcie używanych modeli, gdyż foteliki również mają swój termin ważności, po którym nie zapewniają już żadnej ochrony. Ponadto w sytuacji, gdy samochód, w którym był zamontowany fotelik uległ choćby kolizji to wszelkie systemy bezpieczeństwa mogą nie być już sprawne. Zatem zawsze pamiętajcie, aby sprawdzać parametry techniczne, a nie cenę, gdyż na bezpieczeństwie dziecka nie można oszczędzać. Nie traktujcie fotelików jako zło konieczne, bo mogą one naprawdę uratować życie waszego dziecka. Zdecydowanie lepiej zapłacić więcej niż kupować foteliki z niewiadomego źródła, które oznacza nie tylko komisy, ale również supermarkety.

Pamiętajcie, że fotelik musi zapewniać bezpieczeństwo, ale i być wygodny dla waszej pociechy. Pamiętajcie, że czas najwyższy na wymianę fotelika, jeżeli linia oczu dziecka znajduje się powyżej obrysu fotelika, bądź gdy pasy wychodzą poza linię jego ramion.

Przeczytaj także