czwartek, 25 kwietniaNews That Matters
Shadow

Dlaczego warto nosić złotą biżuterię?

Współczesny rynek jubilerski obfituje w wiele niezliczonych propozycji. Wyróżnia go bogactwo form, kształtów, kolorów czy rodzajów kamieni szlachetnych. Dzięki tak dużej różnorodności każdy jest w stanie dobrać dla siebie biżuterię najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb i oczekiwań. Niezmiennie od wielu lat dużą popularnością cieszy się złota biżuteria. Dlaczego tak się dzieje?

Złota biżuteria i jej fenomen

Jest wiele powodów przemawiających na korzyść biżuterii ze złota. Po pierwsze, jest przejawem ponadczasowej elegancji, odpornej na zmieniające się trendy modowe. Po drugie, charakteryzuje ją niekwestionowana uniwersalność. Za sprawą bogatej różnorodności odcieni (w sprzedaży występuje białe, żółte i różowe złoto), bez trudu można ją dopasować do indywidualnych upodobań estetycznych, co bez wątpienia stanowi dużą przewagę nad dodatkami wykonanymi ze srebra. Poza tym, złota biżuteria (dostępna m.in. w https://www.wec.com.pl/pol_m_Bizuteria-zlota-207.html) to również mnogość form i połączeń. Doskonale prezentuje się w duecie z wieloma kamieniami szlachetnymi, w każdym zestawieniu ukazując efektowną kompozycję – na wiele okazji.

Nie tylko estetyczne…

Złota biżuteria ma jeszcze jeden atut. Jest nim bezpieczeństwo noszenia. W przeciwieństwie do innych ozdób, nie powoduje reakcji alergicznych i podrażnień, dzięki czemu może być stosowana przez osoby o bardzo wrażliwej skórze.

Jak sprawdzić, czy złota biżuteria jest prawdziwa?

Jeszcze do niedawna biżuterię ze złota można było nabyć tylko w stacjonarnych salonach jubilerskich. Dziś wiele zmieniło się w tym temacie, czego najlepszym dowodem są zakupy robione przez Internet. O ile nabywamy ją od sprawdzonych sprzedawców, to nie musimy obawiać się oszustwa. A jak sytuacja wygląda w pozostałych przypadkach? Na początek warto sprawdzić opinie na temat sklepu internetowego, w którym zamierzamy dokonać zakupu.

Naszą uwagę powinna zwrócić również próba biżuterii ze złota: czy jest zgodna z oznaczeniem Głównego Urzędu Miar oraz, w jakim miejscu została wybita. Częstą praktyką oszustów jest przyłączanie zapięcia o wyższej próbie ozdobom gorszej jakości. W dalszej kolejności pozostaje obliczenie gęstości metalu (powinna wynosić 19,3 g/cm3). Alternatywnym sposobem dla osób, które nie chcą wykonywać skomplikowanych obliczeń może być test magnesu. Złoto jest diamagnetykiem, co oznacza, że magnes go nie przyciąga. Jeśli zatem złota biżuteria się do niego przyczepi, będzie to znak, że nie jest prawdziwa.

Przeczytaj także