wtorek, 28 majaNews That Matters
Shadow

Luźne i dopasowane stroje do jogi – co lepsze?

Wybór określonego typu stroju w największym stopniu zależy od indywidualnych upodobań ćwiczącej osoby. W praktyce jednak osoby mające już pewne doświadczenie, trenujące od dłuższego czasu, na ubrania do jogi najczęściej wybierają odzież gwarantującą pełnię swobody ruchów, ale niezbyt obszerną. Taka odzież zbyt mocno się nie opina, ale i nie jest zupełnie luźna, dzięki czemu samoczynnie nie zsuwa się z ciała i tym samym nie przeszkadza podczas ćwiczeń.

Odzież z materiałów naturalnych

Wybór odzieży wykonanej z tkanin bawełnianych lub lnianych to gwarancja dużego komfortu, maksymalnej swobody ruchów i jednocześnie pełnej naturalności tego typu tkanin, co jest zgodne z poglądami wielu ćwiczących osób. Mnóstwo osób uprawiających jogę ma dużą świadomość ekologiczną i na strój do ćwiczeń chętniej wybierze ten, który będzie wyprodukowany z materiałów naturalnych, a nie syntetycznych. Bawełniane i lniane ubrania do jogi cieszą się dużą popularnością kupujących także z uwagi na właściwości użytych do ich wykonania tkanin. To materiały dobrze dopasowujące się do ciała, niepowodujące podrażnień, miękkie i przyjemne w dotyku, a przy tym dość przewiewne, zwłaszcza jeśli mamy na myśli tkaniny lniane. Ubranie do jogi może być również wyprodukowane z tkaniny syntetycznej, która jest lekka i ma zdolność do szybkiego odparowywania wilgoci.

Koszulki i topy, szorty i legginsy

Zaletą tradycyjnych t-shirtów do ćwiczeń jest ich uniwersalny charakter i duża wygoda stosowania. W przypadku pań preferowanym strojem do jogi są jednak częściej specjalne sportowe topy, które ściślej przylegają do ciała i przytrzymują biust, co zwiększa komfort ćwiczeń i pozwala zrezygnować ze stosowania specjalnego sportowego biustonosza. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy również luźne koszulki bez ramiączek, które mają charakter damskiego topu, ale wówczas nieodłączną częścią damskiego ubrania do jogi będzie także sportowy stanik. W przypadku dolnej części stroju uprawiający jogę mogą wybierać pomiędzy tradycyjnymi legginsami i luźnymi szortami lub spodniami z dłuższą nogawką. Również w tym przypadku wybór jest pochodną indywidualnych preferencji. W praktyce po legginsy częściej sięgają panie, a po szorty panowie.

Nie ma jednoznacznych zaleceń co do wyboru określonego typu stroju do jogi. Dla jednych lepszym wyborem będą bawełniane koszulki, luźne spodnie z długą nogawką lub typowe szorty. Inni wybiorą dopasowany top i legginsy. W każdym przypadku powinna być to jednak odzież wygodna, przewiewna, oferująca dużą swobodę ruchów, w której będziemy czuć się dobrze. Dzięki temu nawet najtrudniejsze ćwiczenia będą dla nas prawdziwą przyjemnością.

Przeczytaj także