wtorek, 28 majaNews That Matters
Shadow

Czym jest agrotkanina?

Chcąc mieć ładny, zadbany ogród musimy przede wszystkim pozbyć się chwastów. Są to rośliny, które rosną między naszymi kwiatami i odbierają im cały urok. Niestety często bywa tak, że chwasty niszczą kwiaty, ponieważ rosną dużo większe i odbierają im dostępu do światła. W takim przypadku dobrze jest zastosować agrotkaninę.

Agrotkanina to produkt, który pomaga nam w walce z chwastami, ale również w ochronie roślin, a dodatkowo pomaga w lepszym nawodnieniu gleby, ponieważ przepuszcza wodę. Jest to szorstki mocny materiał wykonany z nitek polipropylenowych. Agrotkanina ma różne odcienie, które używane są w nieco innym celu niż pozostałe. Mogą one być czarne, brązowe, białe lub brązowe. W celu likwidacji chwastów oraz przeciwko wyrastaniu ich w bardzo dużych ilościach używa się czarnej agrotkaniny. Taka mocna tkanina jest niezwykle potrzebna w dzisiejszym ogrodnictwie, ponieważ zmniejsza się ilość używanych nawozów, które po dłuższym czasie użytkowania, zamieszczają glebę. Ma to bardzo dobry wpływ na środowisko, a przede wszystkim na glebę.

Zanieczyszczenie środowiska

Do walki z chwastami zazwyczaj używa się różnych nawozów, które niszczą glebę i powodują zanieczyszczenie środowiska. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dłuższe stosowanie nawozów przyczynia się do powstawania chmur, z których pada kwaśny deszcz. W ten sposób nawóz ma bezpośredni kontakt ze skórą człowieka, co często powoduje choroby skóry. Agrotkanina jest więc świetnym rozwiązaniem, które służy jako materiał ściółkujący, dlatego też zapobiega powstawaniu chwastów.

Dwa materiały do walki z chwastami

W walce z chwastami używana jest nie tylko agrotkanina, ale również agrowłóknina. Obydwa materiały zapobiegają powstawaniu chwastów. Którą z nich wybrać, żeby raz, a dobrze pozbyć się chwastów z naszego pięknego ogródka? Na to pytanie należy sobie odpowiedzieć po wcześniejszym wyszukaniu informacji związanych z obydwoma materiałami.

Ciężki orzech do zgryzienia

Agrotkanina przystosowana jest głównie do walki z chwastami. Zazwyczaj nie chroni przed przymrozkami i służy tylko jako pomoc dla gleby, sprawiając, że chwasty nie będą rosnąć. Zaletą jest, że przepuszcza wodę oraz słońce, a także powietrze. Zazwyczaj jej gramatura wynosi 70 g/m2. Agrowłóknina zaś jest przystosowana do ochrony roślin przed zmianami temperatur. Niektóre rośliny chroni się przed ujemnymi temperaturami, ponieważ mogą zmarznąć, inne chroni się przed wysokimi temperaturami, ponieważ nie lubią gorąca. Ten materiał również przepuszcza wodę jak agrotkanina, a dodatkowo umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Przeczytaj także