czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Tajemniczy ogród na działce – zainspiruj się ukochaną książką z dzieciństwa

Słynna powieść Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” z 1911 roku jest lekturą obowiązkową nie tylko dla uczniów szkoły podstawowej, lecz także dla osób, które myślą o zmianie aranżacji swojego ogrodu. Jeśli chcesz stworzyć wokół swojego domu tajemniczy ogród w stylu angielskim, to w naszym tekście znajdziesz porady, które Ci w tym pomogą.

Ogród angielski w stylu „Tajemniczego ogrodu” wcale nie jest tak trudny do odtworzenia. Warto pamiętać, że estetyka ogrodu angielskiego opiera się częściowo na tym, aby pozwolić roślinom rosnąć swobodnie i nieco „dziko”, dzięki czemu ogród sprawia wrażenie, jak gdyby rósł bez pomocy człowieka. Pierwszym krokiem ku przestrzeni inspirowanej „Tajemniczym ogrodem” jest zatem… ograniczenie prac porządkowych do niezbędnego minimum.

ZIEMOVIT pokaże ci, o czym jeszcze warto pamiętać, aby stworzyć magiczny ogród angielski, w którym przyjemnie się odpoczywa. Przekonaj się sam!

Tajemniczy ogród – aranżacja przestrzeni

Aby Twój własny ogród angielski sprawiał odpowiednie wrażenie, powinieneś przede wszystkim zadbać o naturalny układ rosnących w nim roślin. Należy zatem zrezygnować z symetrii, geometrycznych kompozycji oraz wolnych przestrzeni i postawić na łatwe do zaobserwowania w przyrodzie:

  • gęste porastanie terenu – dobrze sprawdzą się byliny pospolite, rośliny płożące oraz krzewy;
  • hierarchiczny układ roślin – pod kilkumetrowymi drzewami powinny rosnąć średniej wysokości krzewy, a z kolei pod nimi rośliny okrywowe.

Jeśli zależy Ci na tym, aby upodobnić swój ogród do tego opisanego w książce „Tajemniczy ogród”, w zacisznym, zacienionym miejscu ustaw ławkę stylizowaną na zabytkową. Dla zwiększenia efektu naturalności ścieżki w ogrodzie angielskim powinny być wytyczone bardzo subtelnie – najlepiej by były po prostu wydeptane przez domowników lub ułożone z ogrodowych kamieni o odpowiednio płaskich bokach. Możesz pozwolić na to, by dziko rosnąca roślinność lekko pozarastała ścieżki, jednak od czasu do czasu konieczne będzie użycie środka AGROSAR® 360 SL, który z równą mocą zwalcza chwasty jedno- i dwuliścienne.

Rośliny do tajemniczego ogrodu – bluszcz i róże pienne

Przed wyborem roślin, które posadzisz w swoim tajemniczym ogrodzie, warto pamiętać o jednym: w ogrodzie angielskim zawsze będą dominować zacienione miejsca. Najczęściej trzeba więc zrezygnować z roślin, które potrzebują bardzo dużego nasłonecznienia, gdyż mogą szybko zwiędnąć.

Dlatego właśnie doskonałą ozdobą magicznego ogrodu w stylu angielskim jest bluszcz pospolity, pięknie opisany w „Tajemniczym ogrodzie”. Świetnie czuje się on w miejscach zacienionych i na glebie o przeciętnej żyzności. Bluszcz pospolity może rosnąć zarówno wertykalnie (np. na tylnej ścianie domu sąsiadującej z ogrodem), jak i horyzontalnie – w każdej konfiguracji prezentuje się wspaniale.

W tajemniczym ogrodzie angielskim warto jednak wygospodarować miejsce nieco bardziej nasłonecznione, na które nie będzie padać cień drzew, tak aby mogły rozwinąć się róże pienne – niezbędny element ogrodu z powieści Frances Hodgson Burnett. To róże, których korona (w zależności od odmiany kulista lub parasolowa) wyrasta z pnia osiągającego wysokość do 1,5 m, dzięki czemu piękne kwiaty są widoczne nawet wśród gęsto rozrośniętych roślin.

Róże pienne opisane w powieści „Tajemniczy ogród” odżyły samoistnie po wielu latach zaniedbywania, jednak w prawdziwym ogrodzie angielskim raczej nie warto polegać na fikcji. W drugim roku od posadzenia różom piennym należy zapewnić odpowiednie składniki odżywcze – nawóz granulowany do róż ZIEMOVIT powinien wystarczyć.

Oprócz nawożenia warto także pamiętać o tym, aby róże pienne były przymocowane do palika – w przeciwnym razie mogą złamać się w trakcie wzrostu. Z kolei przed zimą róże pienne należy okryć agrowłókniną oraz kopczykować, gdyż są wrażliwe na niskie temperatury. Więcej o pielęgnacji róż dowiesz się na stronie www.ziemovit.pl.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *